הערכה עצמית היא הדעה שיש לנו על העצמנו. כל אחד מאיתנו מחזיק בנפשו תמונה מסוימת של עצמו. כל אחד מעריך את עצמו בצורה שונה.

על-פי רוב ההערכה היא מורכבת – יש דברים שהאדם מעריך את עצמו באופן חיובי (לדוגמא דברים שהוא טוב ומוכשר בהם) ויש דברים שבהם האדם מעריך את עצמו באופן שלילי (דברים שהוא פחות אוהב בעצמו, דברים שהוא מאמין שהוא פחות מוכשר בהם).

לדוגמא, אנו עשויים להיות בטוחים למדי ביכולות בתחום הקריירה, אך חסרי ביטחון בכל הקשור למראה חיצוני או ליכולת שלנו לפתח יחסים זוגיים. דוגמא אחרת: אנחנו יכולים לחשוב על עצמנו נפלאות בעניינים חברתיים, אך להיות חסרי ביטחון בכל הקשור ללימודים ולסוגיות אינטלקטואליות. 

 

איך ההערכה העצמית שלך? כאשר אתה חושב על עצמך – אילו דימויים עולים בראשך? מה אתה רואה בעייניי רוחך? האם זה דמות של אדם מוכשר ומצליח מלא תקווה ואופטימיות או האם אתה רואה דמות שמרגישה שהיא פחות טובה ופחות שווה מאחרים?


הערכה עצמית נמוכה היא מערכת האמנות שיש לנו לגבי עצמנו– מה אנו חושבים על עצמנו וכיצד אנו מעריכים את עצמנו? לרוב ישנם תחומים בחיים שאנו מעריכים את עצמנו בצורה חיוביתלגביהם ותחומים אחרים בהם אנו מעריכים את עצמנו בצורה חיובית פחות. הבעיה מתחילה כאשר סך ההערכה הכללית שלנו לגבי עצמנו היא שלילית, כאשר אנו מרגשים שאנו פחות מאחרים.


המחשבות והדעות השליליות שיש לאדם כלפיי עצמו מכונות 'מחשבות מגבילות'. למה? כי הן מגבילות את דרך ראייתך את עצמך ואת העולם - ברגע שיש לך אותן אתה לא יכול לראות את עצמך ואת העולם באופן אחר. הדבר דומה לחבישת משקפיים בצבע מסויים וחוסר יכולת להוריד את המשקפיים ולנסות משקפיים אחרות. 
אחת הבעיות העיקריות במחשבות מגבילות היא שהן גורמות לך לסנן את כל המידע שאתה מקבל – אתה ממהר לראות ולהסכים רק עם דברים שמתיישבים עם המחשבה המגבילה ודוחה דברים שאינם מתיישבים עימה. לדוגמא, אם אתה מאמין שרק דברים לא טובים יקרו לך, אתה תצפה לכך שדברים לא יצליחו. אתה תיהיה רגיש יותר וער יותר לכל המקומות בהם דברים לא הצליחו לך. במידה ועשית דבר מה בהצלחה מרובה, או שלא תחשיב זאת כהצלחה או שתמעיט מערכה.


חשוב לדעת, ייתכן שהחשיבה השלילית והשיפוטיות כלפיי עצמך הם בכלל לא שלך!  לרוב הילד הקטן מאמץ את דרכי החשיבה של האחרים המשמעותיים לו (כגון הורה, מורה אהוב, מדריך מתנועת הנוער). קבלת המחשבות של אחרים יכולה לנבוע מחוסר חשיבה ביקורתית של ילדים, מפרשנות לא נכונה ומחוסר ידע והבנה. 
למרות שאמונות אלו לא מתאימות לאדם שאתה היום ולא מועילות לך הן נשארות דבקות בך כיוון שהן קיימות אצלך שנים רבות, מתקופת הילדות בה הן היו הגיוניות לחלוטין בהתייחס למה שחווית אז.


אם אתה מרגיש שאין לך ערך עצמי או שאינך זכאי לקבל את הדברים הטובים שיש לחיים להציע, סביר להניח שאתה מתמודד עם הערכה עצמית נמוכה ועם ביטחון עצמי נמוך. הביטויים של כך עשויים להיות שונים – חשיבה מאוד ביקורתית כלפיי עצמך, האשמה עצמית, חוסר קבלה עצמית, חוסר אמון בעצמך, ראייה רק של הקשיים שקיימים בך וחוסר ראייה והערכה של נקודות החוזק שקיימות בך. צורת חשיבה זו משפיעה לרוב על ההתנהגות – אתה עלול להימנע מאתגרי החיים, מהזדמנויות שצצות, הימנעות חברתית, חוסר יכולת לעמוד על שלך, העדפה של טובת האחר על פני טובתך. חשיבה זו עשויה להשפיע גם על המערכת הרגשית – תחושת עצב עד כדי דיכאון, אשמה, בושה, תסכול, תחושת חוסר מיצוי וכעס. 

סימנים שעלולים להעיד על ביטחון עצמי נמוך:

  • במקום העבודה - ניסיונות לא לבלוט ולא לאתגר את עצמך או לחלופין פרפקציוניזם, דרישות מאוד גבוהות מעצמך, פחד להיכשל.
  • בקשרים בינאישיים מודעות עצמית גבוהה מאוד, רגישות יתר לביקורת או לחוסר קבלה, רצון עז לרצות. עיסוק רב ב"מה אחרים חושבים עליי". לפעמים נוטים לתת המון מעצמם ולהיות תמיד בעשייה, מתוך מחשבה שאחרת אנשים לא רצו את חברתם.
  • הדגשת וראיית הקושי שבחיים וציפייה נמוכה למה שיש לחיים להציע
  • קושי בקבלת החלטות
  • עיסוק בהשוואה לאחרים – תחושה נחיתות סובייקטיבית של האדם  - שהוא שווה פחות, שיש לו פחות, שלאחרים יותר טוב ויותר קל בחיים


איך מטפלים בביטחון עצמי נמוך?"לאהוב את עצמי זה ההתחלה של רומן לחיים"
אוסקר וילד


הדרך הטובה ביותר להרים ביטחון עצמי נמוך היא לזהות את המחשבות הבסיסיות שמובילות להערכה העצמית הנמוכה והפיכתן למחשבות בונות ומיטיבות. במקביל, מקנים לאדם דרכי חשיבה שונות, דיבור פנימי חיובי ואסטרטגיות התנהגות חדשות שעשויות להוביל להתנסויות חדשות, ללמידות חדשות ולבנייה של דימוי עצמי וסיפור חיים חיובי ומעצים .

מלאו פרטיכם בטופס על מנת לקבל עדכונים על מאמרים חדשים, סרטונים וחינמיים:

טיפול באמצעות סקייפ