הערכה עצמית היא הדעה שיש לנו על העצמנו. כל אחד מאיתנו מחזיק בנפשו תמונה מסוימת של עצמו. כל אחד מעריך את עצמו בצורה שונה.

על-פי רוב ההערכה היא מורכבת – יש דברים שהאדם מעריך את עצמו באופן חיובי (לדוגמא דברים שהוא טוב ומוכשר בהם) ויש דברים שבהם האדם מעריך את עצמו באופן שלילי (דברים שהוא פחות אוהב בעצמו, דברים שהוא מאמין שהוא פחות מוכשר בהם).

לדוגמא, אנו עשויים להיות בטוחים למדי ביכולות בתחום הקריירה, אך חסרי ביטחון בכל הקשור למראה חיצוני או ליכולת שלנו לפתח יחסים זוגיים. דוגמא אחרת: אנחנו יכולים לחשוב על עצמנו נפלאות בעניינים חברתיים, אך להיות חסרי ביטחון בכל הקשור ללימודים ולסוגיות אינטלקטואליות. 

 

הערכה עצמית נעה על טווח. בצד אחד ישנה הערכה עצמית נמוכה מאוד ובצד השני ישנה הערכה עצמית מופרזת. באופן כללי, הערכה עצמית בריאה היא כאשר אדם מעריך את עצמו, באופן כללי, בצורה חיובית, מוקיר ומחבב את עצמו. 

כאשר ההערכה העצמית שלנו שלילית ומתפרשת על תחומים רבים ומשמעותיים אנו עלולים להתמודד עם קשיים רבים: תחושות של אשמה, בושה וחרדה, השתקה עצמית, הימנעות מאתגרים, הימנעות מסיטואציות חברתיות, ומכל מה שהחיים יכולים להציע. 

במילים אחרות, דימוי עצמי נמוך עלול לפגוע ממש באיכות החיים ולכן קיימת חשיבות רבה לעבוד על העלאת ביטחון עצמי בטיפול.

 

למה הביטחון העצמי שלי נמוך?

למצב כזה של דימוי עצמי נמוך יכולות להיות סיבות רבות. 

פעמים רבות השורשים של העניין נוצרו בילדות. סביבה שלא ידעה לפרגן ולתמוך, סביבה ביקורתית למדי, סביבה עם דרישות מוגזמות ופרפקציוניסטיות גורמת לילדים להפנים מערכת אמונות שלילית כלפיי עצמם. (כאן חשוב לשים לב שיש לימוד מאחרים, כלומר הרבה מאיתנו אימצנו מערכת אמונות שהיא בכלל לא שלנו).

כמו תמיד, גם להורים יש תפקיד חשוב בפיתוח הביטחון העצמי והתפיסה לחיים של הילד. כאשר ההורים מביעים גישה חיובית לחיים, אופטימיים, אוהבים, מעריכים ומעודדים, הם מדגימים לילד גישה בונה לחיים. 

בנוסף, קיימת ההשפעה של הסביבה הרחבה יותר (גן, בית-ספר, קבוצת החברים) – הוקרה והערכה של הילד אל מול התעלמות ממנו, מתן דגש על הצלחות וחוזקות אל מול חולשות וקשיים, חשיבה השוואתית ביחס לקבוצת החברים (לדוגמא: השוואה לאחרים בציוני מבחנים, השוואה לאחרים בהישגים חברתיים) – כל אלו הם גורמים חשובים בגיבוש ההערכה העצמית והביטחון העצמי. כאשר אדם מתמודד עם הערכה עצמית נמוכה, הדבר משפיע על הדימוי העצמי שלו והביטחון העצמי שלו. פעמים רבות אנשים מתמודדים עם דימוי עצמי וביטחון עצמי נמוכים למרות  שהדברים אינם עולה בקנה אחד עם המציאות, כלומר עם היכולות, המאפיינים והכישורים האמיתיים שלנו, עם מה שהשגנו בחיים, עם מה שאנשים חושבים עלינו וכן הלאה. ניתן לומר שאנו "תקועים" עם מערכת האמונות הזו, שלעיתים קרובות מתחילה לפעול אוטומטית מתחת לסף המודע, ומסתכמת באמירות כמו – "אין לי את זה", "אני לא מספיק טוב", "לא אצליח" וכיוצא בזאת. למרבה הצער, למרות שמערכת האמונות הזו אינה עולה בקנה אחד עם המציאות, היא בהחלט יכולה להשפיע עליה – החל במצב הרוח שלנו וברווחתנו הנפשית הכללית, ועד למוכנות להתנסות באתגרים, ליהנות מהחיים או להגיע להישגים שאנו שואפים אליהם.

 

עבודה על ביטחון עצמי בטיפול

אהבה, הערכה וקבלה עצמית הן ממשימות החיים המשמעותיות, שכל אחד מאיתנו מתמודד איתן. בטיפול אפשר בהחלט לקדם ולעסוק בהעלאת ביטחון עצמי, וזאת בראש ובראשונה על ידי זיהוי של אותן אמונות (מחשבות) בסיסיות,  אשר יוצרות את ההערכה העצמית הנמוכה. לעיתים קרובות רואה המטופל כי המחשבות הללו אינן ריאליות ולמעשה מגבילות אותו, ובעזרת המטפלת מוצא ובונה מחשבות מיטיבות ומועילות. כמו כן, העלאת דימוי עצמי בטיפול יכולה לעבור דרך בניית דיבור פנימי חיובי, בניית סיפור חיים מעצים, רכישת אסטרטגיות התנהגות שיכולות להביא להתנסויות חדשות. מרכיב חשוב נוסף בתהליך בניית הביטחון העצמי וההערכה העצמית הוא חמלה עצמית – פיתוח היכולת של האדם לקבל את עצמו כפי שהוא, להבין שכל בני האדם מתמודדים בחייהם עם קשיים ומכשולים שונים, הבנה ראלית שכולנו מצוינים בדברים מסוימים, טובים באחרים ומתקשים בדברים אחרים – אבל כולנו ראויים, יקרים וחשובים. פיתוח חמלה עצמית זו היכולת לפתח דיבור אוהב, חביב וחומל כלפי עצמנו. 

 

לפרטים נוספים בנושא ולקביעת פגישת היכרות, פנו אל ד"ר ענבר כהן דרך האתר או בטלפון 052-6909091.

 

 

מלאו פרטיכם בטופס על מנת לקבל עדכונים על מאמרים חדשים, סרטונים וחינמיים:

טיפול באמצעות סקייפ