ברוכים הבאים

 
 
קשיים חברתיים בהתמכרות לפורנו

ר' (השם הפרטי וכל הפרטים המזהים בדויים) גבר חרדי, בעל חזות מרשימה, נשוי עם ילדים, בעל משרה בכירה בתחום עיסוקו, הגיע לפגישה אחרי שיחת טלפון קצרה והחלטית. בפגישה סיפר כי מזה 4 שנים הוא צופה על בסיס יומי בסרטוני פורנו ומאונן וכן הולך למכוני עיסוי ודירות דיסקרטיות מספר פעמים בשבוע. למרות שכל חייו הקפיד לשמור נגיעה ולאחר הנישואים היה נאמן לאשתו, משבר קשה בזוגיות הוביל לניתוק רגשי ולפגיעה במשיכה שחש כלפי אשתו. מתוך כך חיפוש מענה אחר צרכיו המיניים והחוסר באינטימיות במכוני עיסוי ואצל נערות ליווי.


ר' סיפר שבכל פעם שהוא רואה זוג מאוהב ורומנטי, כשהולך לחתונות ורואה את החתן והכלה הטריים או כאשר הוא רואה אישה נשואה מטופחת הוא מתמלא קנאה עזה ותחושת החמצה כלפיי חיי נישואיו, על חוסר המיניות והחום שבהם. הקושי הלך וגבר לאור עולמו הפנימי המפותח – הנטייה של ר' להישאב לתוך פנטזיה של קירבה נשית, רומן ומין, הובילה אותו לחוסר אונים מול הדחף לחפש מענה בלתי פוסק לצרכיו הרגשיים והמיניים. ר' תיאר מצבים קשים בהם הלך לדירות דיסקרטיות לפני כניסת ראש השנה, בערב מקווה של אשתו ובעת חופשה משפחתית במלון. ר' הרגיש נקרע – מצד אחד אוהב את משפחתו וילדיו וללא ספק הם היקרים לו מכל, מחובר לעולם התורה והקודש ומצד שני חווה משיכה עזה לקרבה נשית ולמילוי פנטזיות מיניות.

 

הטיפול בהתמכרות לפורנו של ר'

 

הטיפול בר' כלל התערבות במספר מישורים שונים: ראשית ר' חשף את כל הטריגרים שמובילים אותו לצפייה בפורנו, לדוגמא הוא שם לב שכאשר הבית ריק או כאשר כולם ישנים הוא רוצה להישאב לתוך הצפייה בסרטי הפורנו, כאשר הוא מצליח מאוד ומקבל תגמול על עבודתו הוא מחפש "לחגוג" זאת עם אישה, כאשר הוא מרגיש לחץ בעבודה הוא מחפש מקום פורקן בדירות דיסקרטיות.
ר' רכש כלים לרדת "מהטייס האוטומטי" כך שיכל להשהות את משך הזמן בין הופעת הטריגר (בית ריק, שעמום וכו') להגבה שלו אליו. משך הזמן של השהייה בין הגירוי לתגובה אפשרה לר' לארגן מחדש את מחשבותיו ולחזור לשלוט בהתנהגותו.


שנית, ביררנו מה רצונותיו העמוקים של ר'. ללא ספק ר' היה מחובר למשפחתו ורצה בכל מאודו לשקם את הזוגיות עם אשתו. דיברנו על הפער בין העולמות בהם הוא חיי – מצד אחד מאמין בבורא עולם ובקדושת המשפחה ומצד שני מתנהג בצורה מנוגדת לחלוטין לאמונותיו ולעקרונותיו. ביררנו מה המחירים שר' משלם על הפער הזה והתחלנו לפעול לגיבוש חייו מחדש – כיצד הוא יכול לחיות באופן שמשקף את ערכיו ואמונותיו העמוקות ביותר.
מניסיוני, היכולת לפתור את הקונפליקט בין שני חלקים אלו שקיימים אצל המכור הוא פריצת דרך בתוך תהליך הטיפול.


במקביל, התחלנו לפעול להבאת סליחה וריפוי לקשר של ר' עם אשתו. בבסיס הרצון של ר' היה להיות נאמן לאשתו. הוא חווה אותה כחברה לדרך, כאשה שהוא אוהב וכציר מרכזי של חייו. היכולת של ר' לסלוח לאשתו על התנהגותה בעבר ולקבל אותה כפי שהיא שחררה את ר' מהרצון להתנקם ומתחושת ה"מגיע לי".
היכולת לפתור את הקונפליקט הפנימי (בין הרצון להיות נאמן לאשה ולמשפחה ובין הצורך בחיי מין סוערים) וליצור יישור והרמוניה פנימית, פירוק הקשר האוטומטי בין הגירוי (שעמום, לחץ) לצריכת פורנו ומין, החיבור לערכים ולאמונות היסוד והמוכנות להביא החלמה לזוגיות הביאו את ר' להפסיק לצרוך פורנו ושירותי זנות ולחיות חיים שהולמים את האדם שהוא רוצה להיות.


ככלל, הטיפול בהתמכרות לפורנו ולמין, כמו גם לכל ההתנהגויות הממכרות, דורש התערבות ברמות שונות באופן בו זמני. אי-לכך מומלץ מאוד לפנות לטיפול אצל מטפל בקיא ומנוסה בטיפול במאפיינים הייחודים של התמכרות זו ומסוגל להציע למטופל מגוון כלים יישומיים שספציפיים להתמודדות זו.

מלאו פרטיכם כדי לקבל עדכונים על פוסטים חדשים, סרטונים וחינמיים

 
 
 

לקביעת פגישת ייעוץ השאירו פרטים:

האם יש לך בעיית קניות?

 
 

ד"ר ענבר כהן

מורת דרך לתהליכי שינוי. עוסקת הרבה ב"איך" – איך עושים אחרת? איך צומחים מהעבר? איך עולים לנתיב חדש? איך מבססים התנהגות ואיך הופכים אותה לטבע שני? מתוך עבודה רבת שנים, שכללתי את כל הידע שצברתי למודל עבודה יישומי, ממוקד ובהיר. אני מאמינה גדולה ביכולת שלנו להשתנות. מאמינה ביכולת שלנו לבחור לעצמנו את עצמנו ולגדול לשם. ראיתי את זה קורה פעמים רבות. מתרגשת, כל פעם מחדש, להיות חלק מהדרך.

 

 
Back to Top