ברוכים הבאים

 
 

הרבה פעמים פונים אליי חברי משפחה של המכור (לרוב ההורים או בן/ת-הזוג) בבקשה לעזור למכור הסובל. לפעמים מאוד קשה להבחין היכן עובר הגבול בין לעזור למכור לבין לאפשר לו להמשיך עם התנהגותו ההרסנית. 

הדבר הכי טבעי הוא לעזור ולגונן על היקרים לנו. כיצד ניתן לעזור לאדם שהתנהגותו מחבלת ומסבכת את חייו? כיצד ניתן לעזור לאדם שפעמים רבות שבוי במערכת של שקרים ומניפולציות? כיצד ניתן לעזור לאדם שהתנהגותו עלולה לדרדר גם את חיינו?

 


לרוב, ההתמכרות מתגלה דרך אירוע לא נעים כלשהו. האדם מסתבך, נתפס, שקר נחשף או כל אירוע אחר שיוצר משבר במערכת. משבר זה עשוי להיות קרש קפיצה לשינוי. יחד עם זאת חשוב להבין שהמכור הוא זה שצריך לעשות את השינוי! ככל שליבנו יוצא ליקר לנו, אין אנו יכולים לעשות במקומו את הדרך שעליו לעבור לבדו. חשוב להדגיש, שעובר קו דק בין עידוד האדם ויצירת אווירה שמאפשרת לו להשתנות ובין עזרה שבסופו של דבר תאפשר לו להמשיך בהתנהגותו ההרסנית.


לפעמים, מה שנראה כעזרה עלול להיות דיי מזיק. אחת הדרכים העיקריות לדעת האם אתה עוזר למכור להיגמל או האם אתה מאפשר המשך שימוש היא לשאול את עצמך עד כמה אתה מונע מהאדם לחוות את השלכות התנהגותו? כשאתה מונע מהאדם להרגיש את התוצאות הטבעיות של התנהגותו, אתה למעשה מאפשר לו להמשיך בהתנהגותו ההרסנית. אתה מרכך את המציאות עבורו ואי לכך מרכך את הבנתו את חומרת מעשיו.


דרך נוספת לדעת האם אתה מעודד את המכור להשתנות או האם אתה מאפשר את המשך ההתנהגות הבעייתית היא לבדוק עד כמה אתה ביקורתי ומאשים? האשמות ונזיפות מחזקות אצל המכור את רגשי הבושה, אשמה ותחושת חוסר המסוגלות, אשר עלולים להוביל להחמרת הבעיה. בנוסף, הדבר עלול להוביל לתחושת כעס והאשמה קשים מצד המכור, אשר ילבו את הרצון שלו להמשיך ולהשתמש.


כדי לדעת מה החלק שאתה ממלא בהתמכרות של היקר לך חשוב להתייעץ עם איש מקצוע ולבחון את הדברים לעומקם. פעמים רבות תהליך ההתבוננות מגלה תובנות חשובות בדינמיקה שמאפשרת למכור להמשיך בדרכו המזיקה.

מלאו פרטיכם כדי לקבל עדכונים על פוסטים חדשים, סרטונים וחינמיים

 
 
 

לקביעת פגישת ייעוץ השאירו פרטים:

האם יש לך בעיית קניות?

 
 

ד"ר ענבר כהן

מורת דרך לתהליכי שינוי. עוסקת הרבה ב"איך" – איך עושים אחרת? איך צומחים מהעבר? איך עולים לנתיב חדש? איך מבססים התנהגות ואיך הופכים אותה לטבע שני? מתוך עבודה רבת שנים, שכללתי את כל הידע שצברתי למודל עבודה יישומי, ממוקד ובהיר. אני מאמינה גדולה ביכולת שלנו להשתנות. מאמינה ביכולת שלנו לבחור לעצמנו את עצמנו ולגדול לשם. ראיתי את זה קורה פעמים רבות. מתרגשת, כל פעם מחדש, להיות חלק מהדרך.

 

 
Back to Top